A+ A A-

 avustralya-bayrağı                          avustralya arması                             aborjin bayrağı

       AVUSTRALYA                                      AVUSTRALYA                                                ABORJİN 

          BAYRAĞI                                              ARMASI                                                     BAYRAĞI                               

                                                                      

GENEL BİLGİ

 

BAŞKENTİ       : CANBERA, en büyük şehri  Sidney’dir.

NÜFUSU           : 22.948.200

RESMI DİL       : İNGİLİZCE

PARA BİRİMİ  : AVUSTRALYA DOLARI (AUD)

ÜLKE KODU      : +61

HAVAALANI     : SYDNEY KINGSFORD SMITH AIRPORT

GENEL VALİ     : QUENTIN BRYCE

BAŞBAKAN      :  JULIA GILLARD

 

Avustralya’nın başlıca büyük şehirleri  ve nüfusları:

Sydney                4.575.532                                                                            

Melbourne           4.077.036

Brisbane              2.043.185

Perth                   1.696.065

Adelaide              1.203.186

Gold Coast             591.473

Newcastle              546.788                

Canberra                410.419


Hint Okyanusu ve Güney Pasifik Okyanusu arasında bulunan Avustralya Dünya‘nın en büyük adası ve en küçük kıtasıdır. Kıyı şeridi yaklaşık 26.000 km'dir. 27 00 güney ve 133 00 doğu koordinatları arasındadır. En alçak noktası Lake Eyre (15m) en yüksek noktası ise Kosciuszko Dağı'dır (2209m).Yer altı zenginliklerinden bazıları altın, doğal gaz ve petroldür. Ortalama kadın ömrü 83 yıl, erkek ömrü ise 77 yıldır.


Başkenti Canberra'dır. Eyaletleri:

·         New South Wales (NSW)

·         Victoria (VIC)

·         South Australia (SA)

·         West Australia (WA)

·         Queensland (QLD)

·         Tasmania (TAS)


Avustralya'da iki tane de henüz eyaletleşmemiş bağımsız bölge vardır. Bunlar,

·         Australian Capital Territory

·         Northern Territory

 

Para Birimi

Avustralya'nın para birimi Avustralya Doları'dır(AUD). Günlük kur, kur hesaplayan çeşitli internet sitelerinden öğrenilebilir. Avustralya'ya girişte getirilebilecek dövizin üst sınırı yoktur. Ancak 10.000 AUD' nın üzerinde döviz getirilmesi durumunda bunun gümrükte beyan edilmesi gerekir. Kredi kartı kullanmak her zaman başvurulabilecek bir yoldur ve Visa, Mastercard, Diners Club ve American Express kartları yaygın şekilde kullanılmaktadır.

 

Saat Farkı

Avustralya'da 3 tane zaman dilimi vardır. Ayrıca Türkiye'de kış saatine geçildiğinde Avustralya'nın bazı kesimlerinde yaz saatine geçilmektedir. Bunun tam tersi de geçerlidir. Fakat bütün eyaletler yaz-kış saati uygulamasına uymazlar. Dolayısıyla Avustralya'nın çeşitli şehirleri ile Türkiye arasındaki saat farkı yılın değişik zamanlarında artıp azalır. Aşağıdaki tablo yardımıyla saat farkını hesaplamak mümkündür. Akılda tutulması gereken noktalar:
 

- Yaz-kış saati uygulamasına New South Wales, Australian Capital Territory, Victoria, Tasmania ve South Australia katılırlar.
- Bütün bu eyaletlerde kış saati uygulamasına Mart ayının son pazar günü geçilirken yaz saati uygulamasına (Tasmania hariç) ekim ayının son Pazar   günü geçilir. Tasmania yaz saati uygulamasına Ekim ayının ilk Pazar günü geçmektedir.
- Queensland ve Northern Territory bu uygulamaya katılmazlar.

Şebeke Gerilimi

Avustralya'da prizler 3 kutupludur. Bu yüzden Türkiye'den getirilen elektrikli aletler için 4-5 dolara bulunan dönüştürücü (Adaptor) satın alınması gerekir. Şebeke gerilimi 240V-250V/50Hz'dir.

Avustralya’dan Türkiye ya da baska ülkelerle görüşmelerde telefon kulanımı azalmaktadır. Onun yerine internet üzerinden görüşme seçeneklerinin kullanımı son derece artmıştır ve artmaktadır. Bunun yanında Cep telefonlarının işleyişleri Türkiye’den çok farklı değildir. Türkiye’de olduğu gibi burda da aylık belli rakamlarda kontörler yüklenmekte ve konuşma sürenize göre görüşme masrfalarınız değişiklik gösterebilmektedir. Bir diğer seçenek telefon kartlarıdır. Telefon kulübelerinden 50 cent karşılığı kullanabileceğiniz telefon kartlaryla Turkiye ile uzun ve ekonomik telefon görüşmeleri yapabilmeniz mümkündür.
Ayrıca akılda tutmakta yarar olan bir nokta da Avustralya'da polis, ambulans ve itfaiyenin aynı numaradan ('000') çağırılabileceğidir.
 

Trafik

Avustralya'da yayalara saygılı bir sürüş stili benimsenmektedir. Bir yaya yolun kenarına yaklaştığı zaman (özellikle yaya geçitlerinde) mutlaka durulup yayanın güvenli bir şekilde yolun karşısına geçmesi beklenir. Hız sınırlarına uyulması için gerekli ve yeterli tedbirler de alınmıştır. Dikkat edilmesi gereken trafiğin sol yönden akmasıdır. Trafikte düzeni sağlamak için trafik ışıklarının yanı sıra 'round-about' denilen trafik adaları da kullanılmaktadır. Ada trafiği içerisinde bulunan araçların geçiş üstünlüğü vardır. Bunun dışında aksi belirtilmediği sürece sağdan gelen araçlar geçiş üstünlüğüne sahiptir. Bu arada Avustralya'da benzinin litresi bulunulan yere bağlı olarak 1.20 - 1.40 AUD arasında değişir.


 

 

 

 

 

okul

SİDNEY OFİS

(Harita için tıklayınız)
SUITE 308, LEVEL 3, 379-383

PITT STREET SYDNEY NSW 2000

Tel: +61 450 00 74 71

 

 

İSTANBUL OFİS

(Harita için tıklayınız)
(İSTİKLAL CAD. GALATASARAY LİSESİ YANI)

TOM TOM MAH. YENİ ÇARŞI CAD.

NO.12 K.4 D.42 BEYOĞLU / İSTANBUL

Tel: 0212 252 47 66 GSM: 0532 653 19 97

 

blue green orange red

Copyright ABC Eğitim 2012. Tüm Hakları Saklıdır.